Matematik olimpiyatları; ortaokul ve lise öğrencilerine yönelik olarak her yıl Tübitak ve Akdeniz Üniversitesi başta olmak üzrere farklı kurumlarca düzenlenen ve müfredat üstü matematik bilgisi gerektiren, oldukça zorlayıcı ve öğrenciler için bir çok açıdan geliştirici sınavlar.

Matematik olimpiyatlarına hazırlanan öğrencilerin başlıca sorunları ise kaynak bulmak. Diğer olimpiyat branşlarına görece kaynak imkanları daha fazla olsa da bu kaynakların kısıtlı oluşu su götürmez bir gerçek. Peki olimpiyat hazırlık sürecini daha kolay hale getirmek için youtube üzerinden içerik üreten değerli hocalarımız kimler? Sizler için matematik olimpiyatlarına hazrılanan öğrencilerin kesinlikle bilmesi gereken beş kanalı derledik.

Pisagor Okulu

 

Pisagor Okulu on Apple Podcasts

https://www.youtube.com/c/PisagorOkulu

Pisagor Okulu; günlük hayatımızda karşılaştığımız olayların matematiği üzerine popüler matematik videolarının yanı sıra, matematik olimpiyatlarına hazırlanan öğrencilere fayda sağlayacak matematiksel ve geometrik teoremlerin ispatlarını da basit ve anlaşılır şekilde anlatıyor.

Kanal içerisinde Ali Nesin’in derin matematik oynatma listeleri bulunuyor ve matematiğe olan bakış açınızın değişmesi açısından ufuk açıcı bu seriyi de ayrıca olimpiyatlara katılacak katılmayacak herkese önerdiğimi belirteyim.

Nesin Matematik Köyü

https://www.youtube.com/c/NesinMatematikK%C3%B6y%C3%BCResmi

Nesin Matematik Köyü - YouTube

Nesin Matematik Köyü; 2007’de Ali Nesin ve Sevan Nişanyan öncülüğünde Şirince’de kurulmuş ve matematik öğretimini sürdüren bir eğitim araştırma kurumu. Nesin Matematik Köyü youtube kanalındaysa kamplarda öğrencilerle işlenen konuların video kayıtları yer alıyor. Köyde görev yapan farklı hocalarca anlatılmış birçok konuya erişim imkanı sunan bu kanal da matematik olimpiyatlarına hazırlanan öğrenciler için bulunmaz bir kaynak.

Tunç Kurt Matematik

BANA BAŞARAMAZSIN DEDİLER- BAŞARDIM! (Tunç Kurt Motivasyon) - YouTube

https://www.youtube.com/c/Tun%C3%A7KurtMatematik

Hacettepe Matematik Bölümü mezunu olan Tunç Kurt, 6 yıldır youtube üzerinde içerik üretiyor. Videoları genelde üniversite sınavına yönelik olsa da kanalında olimpiyat soruları çözdüğü ve içerisinde yüzü aşkın video bulunan bir oynatma listesi var. Bu seriye aktif olarak video üretmeye devam ettiğini de belirteyim.

Bir Matematik Olimpiyatçısı

Bir Matematik Olimpiyatçısı - YouTube

https://www.youtube.com/c/Altu%C4%9FBeyhan

Altuğ Beyhan, bizzat olimpiyat deneyimi olan bir matematik bölümü öğrencisi. Kanalında şuan sadece sayılar teorisi videoları olsa da bu videolar oldukça kapsamlı ve eğitici. Kendisi bu videoları daha iyi öğrenmek amacıyla çektiğini ve derslerinin uzun süre harcanılmış, öğrenme süresini minimuma indiren notlarını derleyerek oluşturduğunu belirtiyor.

Kendisiyle aynı yollardan geçmiş bir öğrenci tarafından hazırlanılan videoların matematik olimpiyatlarına hazırlanan bir öğrenci için çok faydalı olacağını düşünüyorum.

Lokman Gökçe

lokman gökçe - YouTube

https://www.youtube.com/c/lokmang%C3%B6k%C3%A7e

Lokman Gökçe, çeşitli seviyelerde matematik eğitimi veren ve olimpiyatlara hazırlanan öğrenciler için kitaplar yazmış bir eğitimci. Youtube kanalında da olimpiyatlara yönelik hazırlanmış yüzü aşkın matematik ve geometri videosu var.