Kıvırcık saç boyamak oldukça zahmetli ve zor bir iştir. Özellikle saçınızı kuaförde boyatmak yerine evde boyuyorsanız işiniz daha zorlaşabilir.

Kıvırcık saçlar eşit bir şekilde boyanmadığı zaman, farklı renkli saç bukleleri oluşabilir. Saç boyama işlemi bazı saçların dökülmesine ve zarar görmesine sebep olabilmektedir. Saç boyama işlemi yapılmadan önce saçların bir bakım görmesi gerekmektedir. Saçlara bir bakım yapmadan saçlarınızı boyuyorsanız bu bir süreden sonra saçlarınızın kırılmasına ve yıpranmasına neden olabilir.

Bu nedenle saçlarınızı boyanmada önce bitkisel saç bakım yağları kullanmalısınız. Bu saç bakım yağları saçların dökülmesine, yıpranmasına ve kırılmasını önlemektedir. Özellikle badem yağı saç ve cilt bakımında oldukça yararlı ve faydalıdır. Saç bakımları için zeytinyağıda kullanılmakta ve önerilmektedir. Zeytinyağları da saçların dökülmesini azaltır ve saçların daha canlı gözükmesine yardımcı olabilmektedir.

Saç Boyamanın Püf Noktaları

Birçok işin bir püf noktası olduğu gibi bu işlemlerinde belirli bir püf noktaları vardır. Bu püf noktaları sayesinde saçlarınızı daha iyi ve kolay bir biçimde boyayabilirsiniz.

İnce bir tarakla saçlarınızı eşit bir şekilde ayırmalısınız.

Saçları kolay bir biçimde boyamak için ilk önce saçınızın alt tarafından boyamaya başlamalısınız. En son saç diplerinizi boyamalısınız.

Saç durulması ılık su ile yapılmalıdır. Eğer sıcak su ile yapılırsa saçlarınıza ve saç derinize zarar verebilirsiniz. Sıcak su ile boyalı saçlarınızı yıkamanız hem saçınıza hemde saç derinize zarar verebilir.

Adım Adım Kıvırcık Saç Nasıl Boyanır?

word image 268 1

Kıvırcık saçları boyamadan önce 5-6 parçaya ayırmalısın böylelikle daha rahat ve kolay bir biçimde boyayabilirsin. Ayırdığın saçları iyice tara ve düğümlenen saçlarını çöz. Düzgün bir boyama için bütün saçlarının taranmış ve düzgün bir şekilde olması gerekmektedir. İsterseniz maşa yardımı ile saçlarınızı kolayca düzleştirebilirsiniz.

Boya ile oksidani iyice karıştırın. Boya kutusundaki önemli bilgileri okumayı unutmayın. Yeterli bir biçimde boyayı saçlarınıza uygulamalısınız. Boyayı kutusundan kullanmak yerine bir kaba koyarak içine uygun malzemelerini koyup güzel bir şekilde karıştırınız.

Eğer önceden saçların boyalı ise saçlarını dipten başlayarak boyamalısınız. Eğer önceden boya kullanmadıysan uçlarından da başlayabilirsin. Eldivenlerinizi takmayı unutmayın. Boyama işlemi bittikten sonra kutunun üzerindeki verilen zamana göre bekleyin. Bekledikten sonra saçlarınızı güzelce yıkamanız gerekir.

Saçınızı iyice ılık su ile durulayın. Daha sonra saçınızı şampuanlayın ve yıkayın. Kutunun içinden çıkan conditioner’ı saçınızı iyice uygulayın ve tekrardan ılık su ile iyice durulayın ve sonradan saçlarınızı güzelce kurutun.

Artık saçlarınız hazır. Bu verdiğimiz püf noktaları ve kıvırcık saç boyama adımları sayesinde daha kolay şekilde boyayabilirsiniz. Artık evde saçlarınızı kendiniz rahatlıkla boyayabilirsiniz. Kutunun arkasındaki bilgileri okumayı ihmal etmeyiniz. Kullandığınız boyaların bilindik ve kaliteli bir marka olmasına dikkat edin. Bu boyalara alerjinizin olup olmadığından emin olmalısınız.