Son yıllarda adı şifalı bitkiler arasında yaygın olarak kullanılan sarı kantaron bitkisi, özellikle depresyon tedavisinde etkili olarak kullanılmaktadır. Günlük hayatın ağır çalışma şartları arasında uykusuzluk, sinirlilik, hafif ya da orta şiddetteki depresyonlarda sıkıntıyı en hafif şekliyle atlatmak isteyen ya da kalıcı psikolojik hastalıklarla karşı karşıya kalmak istemeyen kişiler tarafından , bu şifalı değerli bitkiler yaygın olarak tercih edilmektedir. Sarı kantaron bitkisi tavsiye edilen şeklinde kullanıldığında, serotonin yani mutluluk hormonunu arttırdığı yapılan araştırmalar arasındadır.

Sarı kantaron bitkisi nerelerde yetişir?

Özellikle ılıman ve tropik iklimlerde daha sık yetişen bir bitkidir. Ülkemizde ismi kuzu kıran, yara otu, kan otu, kılıç otu, mayasıl otu, bin bir delik otu olarak çok değişik isimlerle bilinmektedir. Her bölge ve iklimde de yetişebilir. Sarı kantaron bitkisinde çiçek tüm bitkiyi kaplayacak kadar yayılır, dallar ise mızrak şeklinin hatırlatır. Dünyada 400, ülkemizde 100’e yakın türü yetişmektedir. Çiçeğinin özelliği ile yüzyıllardır kullanılan bir bitkidir.

Yayla ve geniş toprak arazilerde kendiliğinden yetişen bu bitki, dalların ucundaki çiçeğin rengine göre kırmızı ya da sarı kantaron olarak da farklılaşır. Yapraklarında çok sayıda yağ kesecikleri bulundurur. Bu faydalı yağ, geleneksel – alternatif tıp ve bitkisel tedavilerde çok sık kullanılır . Özellikle yaprak, sap ve çiçeklerinde bulunan etkin bölüm hyperforin maddesi bitkiyi çok daha kıymetli yapmaktadır. Bu bitkinin kullanım şekli çay, kapsül, eczanelerde satılan hap ya da kantaron kremleridir.

Sarı kantaron bitkisinin faydalarına geçmeden önce uzman görüşü alınmadan kullanılmaması gerektiği hatırlanmalıdır. Özellikle hamile – emziren anneler, çocuklar, yaşlılar, kronik rahatsızlığı olanlar bu konuda çok daha büyük hassasiyet göstermelidirler.

Sarı kantaron bitkisinin yararları nelerdir?

word image 195 1

 

Yüzyıllardır etkisi bilinen sarı kantaron, birçok hastalığın tedavisinde destekleyici olarak kullanılmaktadır. Sarı kantaron yağının faydalarının başında cilt sağlığını koruması gelmektedir. Kantaron bitkisinin yapraklarından elde edilen yağlar, cildin yenilenmesine hız kazandırmaktadır. Yaraların, kesiklerin tedavisinde, cildin kırışmasında ciddi onarım yenilenme etkisi vardır. Yaşlanma belirtilerini geciktirdiği gibi cildin elastikiyetini de artırmaya katkı sağlar. Aynı zamanda bu yağın ciltte kümelenen mantar, virüs ve bakterilerle ilgili problemlerde de etkili olduğu görülmüştür.

Güneş lekeleri gibi cilt renginin farklılaştığı durumlarda cilt tonunu tekrar eski homojen hale getirmek için kullanılır. Akne, yanık ve sivilce izlerinin kaybolmasına yardımcı olur. Cildin nemini sağlarken daha canlı görünmesine katkıda bulunur. Eğer bu yağ krem içerisinde karışım ile beraber kullanılıyorsa ciltteki mikropların öldürülüp cildin temizlenmesine de fayda sağlar. Kısacası cilt üzerinde onarıcı ve yenileyici etkisi vardır .

 

 

Sarı kantaron yağı, ayrıca çatlakların oluşumunu engellediği için de hamilelik döneminde oldukça sık tercih edilir. Saç diplerinde ise masaj şeklinde uygulandığında canlılık ve parlaklık kazandırmaktadır. Banyo suyuna birkaç damla damlatılarak da cilt sağlığı desteklenebilir.

Ayak mantarı, kontakt dermatit, deri enfeksiyonları, pişik ve uçuk tedavisinde enfeksiyonlara karşı olan etkisi sayesinde iyileşme görülmektedir. Doğrudan cilde uygulanabileceği gibi sarı kantaron içerikli kremlerle de alınabilir. Düzenli kullanım ciltte tekrar enfeksiyon riskini en aza indirmektedir. Enfeksiyon sonrası izlerin kaybolmasında da etkilidir. Ayrıca içerdiği bileşikler, vitaminler sayesinde saç dibindeki kepek, egzama, pullanmaya karşı da saç derisini güçlendirir, sağlıklı uzama sağlar, saçların gürleşmesi için de etkilidir.

Sarı kantaron yağı, sinek böcek ısırıklarında, arı sokması gibi durumlarda yetiştirici özelliğe sahiptir. Rahatlama sağlar, kaşıntıyı azaltır. Sarı kantaron yağı, varis problemi bulunan bacaklarda kan dolaşımını arttırıcı özelliği ile varislerin tedavisinde etkilidir. Sarı kantaron yağı, kabızlık, gaz sancıları, şişkinlik , mide problemleri gastrit gibi sindirim sistemi hastalıklarında olumlu etkiler göstermektedir.

Eğer kantaron yağı ağız yolu ile alınacaksa bir tatlı kaşığından fazla olmamalıdır. Sindirim rahatsızlıklarında özellikle bitki çayı olarak tüketilmektedir. Sindirim sisteminde diğer bir özelliği ise sindirim yolundaki boğaz – yutak epitelleri ve mukoza tabakasının iltihaplanması problemlerinde orada yerleşen bakteri ve virüslerin hastalık yapmalarına da engel olmaktadır.

Gece alt ıslatma sorunu yaşayan çocuklara da sarı kantaron çayı tavsiye edilmektedir. Sakinleştirici etkisi bilinen sarı kantaron bitkis,i özellikle panik atak problemlerinde destekleyici olabilir. Sigara alkol gibi bağımlılıkların tedavisinde de kullanılmaktadır.

Menopoz döneminde daha da belirginleşin ruhsal problemlerin üstesinden gelmek için tavsiye edilir. Sarı kantaron bitkisi hemoroid hastalığında yaraların ağrılarını azaltıcı etkiye sahiptir. Sarı kantaron bitkisi içinde yer alan maddeler sebebiyle toksin maddelerin vücudumuzdan dışarıya atılımını kolaylaştırmaktadır. Ayrıca ödem atılmasına da yardımcı olmaktadır.

Tok tutucu özelliği sebebiyle sarı kantaron çayı tokluk hissi yaratmaktadır .Ayrıca çürükler, burkulmalar, sinir rahatsızlıkları, kas ağrıları, sert ağrılı eklemler gibi durumlarda da kullanılabilir. Demir eksikliğinden meydana gelen el ve ayak üşümelerinde sarı kantaron yağının vücut ısısını arttırdığı bilinmektedir. Adet kaynaklı sancıların azaltılmasında da etkisi vardır. Bu da ağrı kesici özelliğinden kaynaklanmaktadır. Grip- nezle gibi soğuk algınlığına bağlı hastalıklarda balgam söktürücüdür, bu tür hastalıklara yakalanmamak için de çayı tavsiye edilmektedir .

Sarı kantaron çayının riskleri var mıdır?

Tabi ki her şifalı bitki de olduğu gibi bu çayı kullanırken de çok dikkat edilmelidir. Kronik bir rahatsızlığımız ya da devamlı olarak kullanılan bir ilaç varsa, doktora danışılmadan kesinlikle içilmemelidir. Organ nakli uygulanan, radyo terapi alan bireyler kesinlikle uzak durmalıdırlar. Hiperaktivite, dikkat eksikliği gibi problemi olan kişilere tavsiye edilmez, çünkü yan etkilerinden biri de akıl karışıklığıdır. Aynı sebepten dolayı Alzheimer hastalarına da tavsiye edilmez. Bu bitkinin çayı tansiyon ilaçları , doğum kontrol hapları, ağır antidepresan ilaçlar, astım ilaçları ile birlikte alınmamalıdır. Siroz hastaların da da kanama olasılığını arttırdığı bilinen durumlardandır.

Sarı kantaron yağı elde etmek için neler yapılabilir?

Topladığınız ya da aktardan satın aldığınız 100 gram taze ya da kuru çiçeği ezerek 250 mililitrelik zeytinyağı ile karıştırıp cam bir kavanoza konulabilir. Ara ara çalkalanarak 30 gün boyunca güneş görecek şekilde bekletilir . Eğer çiçek taze ise zeytinyağı kırmızıya, kuru ise sarı rengi dönüşecektir . İkisinin de etki alanında bir farklılık yoktur, dilediğinizi temin edebilir ya da bu iki rengi birlikte de kullanabilirsiniz. Cilde her gün kullanmak yerine haftada bir iki defa kullanmak tavsiye edilmektedir. Bu yağı kullanıp şifa bulmak istiyorsanız öncelikle doktorunuza başvurmayı unutmamalısınız.