Daniel Goleman tarafından popüler hale getirilen Duygusal Zeka (IE), kişinin kendi duygularını ve başkalarının duygularını tanımlama, anlama ve düzenleme yeteneğidir.

Faydalarını gösteren birçok çalışma vardır ve bu, yirmi yılı aşkın bir süredir eğitim veya klinik ortamlarda olduğu kadar çalışma ortamında da uygulandığı anlamına gelmektedir.

Duygusal Zekanın Faydaları

Fakat bu faydalar nelerdir? Duygusal zeka insanlar için neden önemlidir? Güncel yazımda sizlere anlatacağım. Bu ipuçlarını ve önerileri hayata geçirmek ve daha iyi bir yaşam kalitesinden yararlanmak sizin elinizde.

1. Kişisel farkındalığın ve karar vermenin geliştirilmesi

kendini tanıma , çeşitli günlük durumlarda benlik saygısı ve kendine güven üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. ayrıca insanların kendi değer sistemlerini ve inançlarını değerlendirmelerine izin verir , yaşamda daha iyi kararlar almak için geliştirmek ve gerekli olan güçlü ve zayıf yönleri tespit etmeye yardımcı olur.

Hissetmenin bir parçası kendini bilmektir. Bu nedenle, hissetme duygusunu geliştirmek, öz farkındalığı geliştirir.

2. İş performansının iyileştirilmesi

İş için bilinmeyen zeka, farklı bakış açılarından çok faydalıdır. Örneğin, çalışan verimliliğini artırın, iş sağlığını iyileştirin ve müşteri hizmetlerini iyileştirin vb.

3. Stresi koruyun ve stresten kaçının

Uygun duygusal kontrol, strese neden olmaktan korunmak için çok önemlidir. Empati eksikliğinin ve zayıf duygu düzenlemesinin patronunuz veya iş arkadaşlarınızla devam eden konuşmaları körüklediği bir iş durumu hayal edin. Uzun vadede, bu konuşmalar kötü bir çalışma ortamı ve bunun sonucunda stresli bir ortam yaratabilir.

Şimdi patronun siz olduğunuzu ve bu duygusal kötü yönetimin sizi toleransı düşük bir insan yaptığını hayal edin. Üst düzey çalışanlar için stresli olabilecek duygusal kontrol eksikliği nedeniyle astların acı çektiği açıktır. Bu nedenle , kendimizi günlük işlerin yıpranmasından ve yıpranmasından koruyabilmemiz için, zekanızın etrafındaki çevreyi bilmekten keyif almanız önemlidir .

4. İnsan ilişkilerini geliştirir

word image 131 1

Önceki noktaya dönersek, örnek duygusal zekanın sağlıklı ilişkileri sürdürmek için çok önemli olduğunu göstermektedir. Kendi duygularınızı ve başkalarının duygularını bilmek ve anlamak, başka insanlarla yaşadığımızda kaçınılmaz olabilecek çatışmalarla daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olacaktır.

Ayrıca, ilişkilerin genellikle sürekli bir müzakere olduğunu ve kolayca erişilebilen durumlarda duygusal dengeyi korumanın çoğu zaman çok fazla acı ve yanlış anlaşılmayı önlediğini unutmayın.

5. Kişisel gelişimi teşvik eder

Duygusal zeka ve kişisel gelişim el ele gider. Aslında koçlar, yani kişisel gelişim uzmanları, koçluk yapılan kişilere duygusal zeka araçları getirirler , çünkü bireyin kişisel gelişimi, kendini doğru tanımadan ve kendi duygularını kontrol etmeden anlaşılamaz.

6. Etki ve liderlik için kapasite sağlar

Akıllı hissedin , bu liderler arasındaki bir rekabettir . Bir liderin kendi duygusal öz kontrolü veya başkalarını anlama bilgisi, liderlik becerilerinin iyi bir göstergesidir.

Aslında dönüşümcü liderler gibi duygusal zekası yüksek birçok karizmatik liderin, takım üretkenliğini ve etkinliğini motive ettiği ve artırdığı için birçok çalışmada en etkili liderler olduğu kanıtlanmıştır.

7. Psikolojik esenliği destekler

Son yıllarda psikolojik iyi oluş yararına duygusal ilgiye olan ilgi artmaktadır . Günümüzde birçok patoloji, uygun duygusal kontrol ile ilgilidir ve bu nedenle terapötik (tedavi edici) bir yöntem olarak kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, yalnızca yetişkinlerle kullanılmaz, aynı zamanda birçok okulda akıllı hissettirir, çünkü okullar duygusal zekanın öğrencilerin duygusal sağlığı için öneminin giderek daha fazla farkına varır.

8. Kaygıyı azaltır ve depresyonun üstesinden gelmeye yardımcı olur

Pek çok insan, gerçeğin olumsuz değerlendirilmesi veya duyguların yanlış kontrolü nedeniyle kaygıdan muzdariptir ve duygusal zeka, endişeli semptomların önlenmesine yardımcı olabilir.

Çeşitli araştırmalar, anketlerin 1995 yılında Salovey tarafından geliştirilen, (1) duygulara dikkat , (2) duygusal netlik ve (3) duygusal onarım olmak üzere üç boyutu içeren yüksek Özellik Meta-Ruh Hali Ölçeği (TMMS) olduğunu göstermiştir. daha yüksek yaşam doyumu ve daha düşük kaygı düzeyi ile ilişkilidir .

9. Motivasyonu artırır ve hedeflere ulaşmanıza yardımcı olur

Çeşitli araştırmalar, duygusal zekanın hedeflere ulaşmak için çok önemli olduğunu ve aslında koçların bunu müşterilerini motive etmek için kullandığını göstermiştir .

Duygusal zeka, zor durumlarda bizi korur, çünkü kendimizi tanımak, vazgeçmek istediğimizde veya havlu attığımız zaman bile devam etmemizi sağlayabilir. Hayal kırıklığı duygularının hayatın bir parçası olduğunu bilir ve bilirsek, işler istediğimiz gibi gitmemiş olsa bile ilerlenebiliriz.

10. Daha iyi uyumanıza yardımcı olur

Refah ve duygusal dengeyi geliştirmek, uyuyabilmek için olumludur. Duyguların zayıf kontrolünün endişeye neden olması ve her gün bizim için sorunlara neden olması yaygındır. Bütün bunlar zihinsel ve fiziksel sağlığımız için olumsuzdur ve uykuyu etkiler .

Duygularınızı doğru şekilde yönetmek, olumsuz duyguları kabul etmek, diğer insanların duygularını anlamak ve davranışlarınızı düzenlemek, huzurlu bir uykunun ve büyük iniş çıkışların olmadığı bir hayatın anahtarıdır.