Askerlik yapmadan uzman çavuş olabilir miyim sorusu, askerlik hizmetini henüz yerine getirmemiş olan kişiler tarafından merak konusu olmuştur. Ülkemizde, 18 yaşını doldurmuş genç bireyler, eğitim durumları devam etmediği takdirde veya herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmadıkları bir durumda askerlik hizmetini yerine getirmek zorundadırlar.

Üniversite eğitimini aldıktan sonra mezun olan bireylerin askerliğini kısa dönem yapıyorsa erbaş olarak, uzun dönem yapıyorsa subay olarak askerlik vazifesini yerine getirebilme imkanları bulunmaktadır. Askerlik, önemi bir hayli fazla olmakla birlikte hekimlik ile beraber,, kutsal meslekler kategorisinde yer alan onurlu, şerefli ve haysiyetli bir meslek olarak görülmektedir.

Uzman Çavuş Olma Şartları Nelerdir?

Bu yazımızda sizlere uzman çavuş olma yolunda atmanız gereken adımları ve beklenen şartları açıklamak istiyoruz. Uzman Çavuş mesleğini icra etmek isteyen adaylar, bazı şartları yerine getirmek durumundadırlar. Bu şartlardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır;

  • Türkiye Cumhuriyeti Devleti vatandaşı olmak,
  • Müracaat edilen tarih itibari ile 25 yaşını tamamlamamış olmak,
  • Uzman Çavuş alımı yapılırken yapılacak olan fiziki ve sözlü sınavdan başarı ile ayrılmak,
  • Başvuru kılavuzunda yer alan bütün kriterleri eksiksiz bir şekilde karşılıyor olmak,
  • Başvuru şartları arasında yer alan kilo ve boy şartını karşılıyor olmak,

Askerlik Yapmadan Uzman Çavuş Olunabilir Mi?

Son dönemlerde askerlik hizmetini yapmadan da Türk Silahlı Kuvvetler içerisinde uzman çavuş olarak görev almak isteyen bir çok aday olduğu bilinmektedir. Bu konuda adaylar için olumlu gelişmeler olduğunu söyleyebiliriz. Jandarma Genel Komutanlığı, bir dönem uzman çavuş alımları için ilan yayımlamış, bu ilana askerliğini yapmış adaylar ile birlikte askerliğini yapmamış adayların da başvuru yapabileceğini açık bir ifade ile belirtmişti.

Bu noktada askerlik hizmetini yapmamış adaylar ilk olarak Jandarma Genel Komutanlığı tarafından uzman çavuş alımı için yapılacak olan ilana başvurmaları gerekmektedir. Başvurunun ardından yapılan sınavdan geçerli not almayı başaran adaylar, bir şartla uzman çavuş olabilme hakkına sahip olabilmektedirler. Sınavda başarılı olan askerliğini yapmamış adaylar ile 5 yıllık bir sözleşme imzalanmaktadır. Aynı zamanda 3 yıl süre ile jandarma uzman çavuş olarak görev yapanlar, askerlik hizmetini tamamlamış olarak sayılmaktadırlar.