Özgüven, kendimizi nasıl gördüğümüz, kendimize insan olarak nasıl bir değer biçtiğimizle alakalıdır. Özgüven, içimizdeki güçtür ve içimizde ne kadar çok güç varsa dışarıya da bunu aynen yansıtırız.

Sizler için özgüveninizi nasıl kazanacağınız ve güçlendireceğiniz konusunda bilgi içeren bir yazı paylaşacağım.

Özgüven Nereden Gelir?

Özgüven yeteneklerimizden gelir. Başkalarının ne yapabildiği ya da yapamadığı değildir asıl mesele; kendimiz olmaktır ve kendimizi kabullenmektir. İyi olduğumuz konular üzerine odaklanırsak ve kendimizi bu alanlarda geliştirirsek özgüvenimize büyük katkısı olacaktır. Unutmayın her konuda iyi olmak zorunda değilsiniz. Yeter ki uğraştığınız zaman size kendinizi iyi hissettirecek alanlar bulun.

Özgüven Nasıl Kazanılır?

Özgüven kazanmak istiyorsanız, bu işe kendinizi severek başlayın derim. Bi düşünsenize gerçekten sevilmek istersiniz öyle değil mi? Peki neden ilk olarak sevilmek değil de sevmekle başlamıyorsunuz?

Aileniz, arkadaşlarınız, sevgiliniz veya eşiniz sizi sevsin, iyi davransın istiyorsunuz. Peki ya siz kendinize yeteri kadar sevgi ve değer veriyor musunuz? Özgüven eksikliği hissediyorsanız, bir veya birden fazla konu hakkında eksik hissediyorsanız kendinizi severek başlayın. Psikolojide neye inanırsak hayatta o inandığımız şeyi kendimize çektiğimiz söylenir. Bu şu demek: Kendinizin iyi ve yeterli olduğuna inanırsanız iyi ve yeterli olmasanız da bir süre sonra buna inanmaya başlayacaksınız ve o yönde hayatınızı şekillendireceksiniz. Tam aksini düşünürseniz yani kötü ve yetersiz olduğunuza inanırsanız da günün birinde gerçekten kötü ve yetersiz olacaksınız.

Özgüven, içinizden gelip dışarıya yansıyan enerji demek. Bu enerjiyi kazanmak ve güçlendirmek için neler yapabileceğimize bir bakalım:

1.Dış Görünüşünüze Önem Verin

word image 201 1

Her ne kadar iç güzellik önemli desek de dışını beğenmediğiniz bir ambalajın içinde ne var diye merak bile etmezsiniz. Bu yüzden onlarca reklam şirketi var olduğu gibi sizinde kendinizi daha iyi hissedebilmeniz için iyi bir duştan sonra güzel ve temiz kıyafetlere ardından da belki makyaj ve saçınızı şekillendirmek için birkaç şeye ihtiyacınız var. Güzel kokmak kendinizi daha özgüvenli hissetmenizi sağlayacak. İllaki dışarıya çıkarken ya da işe giderken parfüm sıkmak zorundayım gibi düşünmeyin. Kendi kendinize mis gibi kokmak varken neden ter kokasınız ki? Tabi bu şık kıyafetler ve güzel koku alışkanlığınızı hem dışarıda hem evde sürdürüseniz kendinizdeki değişimi ilerleyen zamanlarda göreceksiniz.

2. Spor Yapın

Spor yapmanın birçok faydası olduğu gibi özgüveninizi arttırmak konusunda da size yardımcı olacaktır. Bir karar alın ve bundan sonra spor salonuna yazılıp haftada belli saatlerde düzenli olarak spor yapın. Spor salonuna gidemiyorum ya da gidince devam edemiyorum diyorsanız da: Evde spor yapın. Kan dolaşımınız spor sırasında egzersiz yaparken hızlanacak, cildiniz parlayacak ve hatta istemediğiniz kilolardan bile bu sayede kurtulabilirsiniz.

3.Beyninizde Dönen Olumsuz Düşüncelerden Kurtulun!

Yukarıda da bahsettiğim gibi neye inanırsak o olur. Bir konu hakkında başarısız olacağınızı düşünüyorsanız kendinize kötülük ediyorsunuz demek. Çünkü beyninizdeki olumsuz düşünce sizi ele geçiriyor ve durumun daha berbat bir hal almasına ve daha fazla endişelenmenize yol açıyor. Bunun yerine öncelikle derin bir nefes alın ve çözüm odaklı olun. Olumlu düşünün. Başarılı olacağınızı hayal edin, işin sonunda başarmanın verdiği mutluluğun nasıl bir şey olduğunu görmeye çalışın ve başarmak için işin P sini tamamladınız bile. Daha sonrası ise elinizden gelen en iyi işi çıkarmak için çalışın ve aklınızdaki cılız sesiyle sizi etkilemeye çalışan başarısızlık düşüncesini yok edin.

4.İletişim Becerilerinizi Geliştirin

İnsan sosyal bir varlıktır bu yüzden sosyal çevreye sahip olmak ve yeni arkadaşlar edinmek size iyi gelecektir. Hatta bunun için belkide kurslara katılabilirsiniz. Hem kendinizi iyi olduğunuz ve yapmak istediğiniz bir konu bu dans olabilir bir müzik aleti çalmak olabilir bu alanda hem kendinizi geliştirmiş hem de yeni sosyal çevre edinmiş olacaksınız.