150 farklı ülkede yetişen bu lezzetli yemeğin binlerce çeşidi var. Muz, dünyanın çoğu için temel bir besindir. Dünyadaki ilk meyve olarak kabul edilen muz, iyi bir potasyum, lif ve C vitamini kaynağıdır.

Muz’un Faydaları

Kalp Sağlığı

Kalp hastalığı dünyadaki bir numaralı katildir. Kalbinizi iyi durumda tutmanın, besleyici yiyecekler yemek ve haftada en az iki buçuk saat egzersiz yapmak gibi birçok yolu vardır.

Diyet yapmak bazen ağır bir iş gibi gelir ve diyet planlamak da zaman alıcıdır. İşlenmiş alternatiflere kıyasla sağlıklı gıdalar satın almanın maliyeti düşük maliyetlidir ve endişe kaynağı olabilir.

Meyve ayrıca potasyum, magnezyum, demir ve kalsiyum gibi kalp-sağlıklı besinler için iyi bir kaynaktır.

Muzlar, kendilerini korumak için bitkiler tarafından yapılan bileşikler olan fitokimyasallar içerir. Fitokimyasallar, antioksidanlar, hormonlar, enzim uyarıcıları ve antibakteriyeller olarak işlev görebilir.

Muzdaki antioksidanlar, hastalığa yol açan serbest radikallerle, özellikle reaktif oksijen türleri ile savaşmak için çalışır. Muz antioksidanları serbest radikalleri stabilize eder.

Muzdaki yüksek potasyum içeriği, kalp fonksiyonunun korunmasına yardımcı olur ve arterlerin sertleşmesini önleyebilir. Bu meyve, kalp sağlığını da iyileştirebilen B6 vitamini açısından zengindir.

2 Tip Diyabet

On ölümcül katil listesindeki bir diğer tip 2 diyabet , kanda dolaşan çok fazla şekerden kaynaklanır. Genellikle vücut yakıt için şeker kullanır ve pankreas insülin üretir. İnsülin, şekeri kandan vücudun ihtiyacı olan bölgelerine aktarır. İnsülin kan şekerini sağlıklı bir seviyede tutar.

Bununla birlikte, tip 2 diyabetiniz olduğunda, insülin artık kan şekeri düzeylerini sağlıklı bir aralıkta tutamaz. Vücut insülin direnci geliştirir ve pankreas kan şekerini yeterince düzenlemek için yeterli insülin yapamaz.

İnsülin direnci nedeniyle şeker hastaları yedikleri besinlere dikkat etmelidir. Nişastalı ve şekerli yiyeceklerin glisemik indeksi yüksektir, bu da kan şekeri seviyelerinin tehlikeli seviyelere çıkmasına neden olacağı anlamına gelir. En tehlikeli sivri uçlar yemekten hemen sonra meydana gelir.

Yapılan araştırmalar muzda bulunan özün dirençli bir öz olduğunu gösteriyor. Dirençli nişastalar, ince bağırsakta sindirilmeyen ancak kalın bağırsağa ulaşan diyet lifi gibi davranır. Orada ısınır ve şekeri etkili bir şekilde metabolize etmeye yardımcı olan kısa zincirli yağ asitleri üretir.

word image 171 1

Olgun muzların glisemik indeksi düşüktür ve kan şekerini düşük seviyelere yükseltir. Yeşil muzların glisemik indeksi daha düşüktür. Tip 2 diyabetli hastalar muzları güvenle yiyebilir ancak diyetleri için tıbbi tavsiye almalıdır.

Sindirim Sağlığı

Bu meyve sindirim sağlığı için çok iyidir. Mide asidini nötralize etmeye yardımcı olur, mide ekşimesine karşı korur ve çıbanlarla savaşır. Bağırsak lezyonlarını tedavi etmek için de kullanılabilir. Pişmiş muzların sindirimi oldukça kolaydır ve genellikle bebeklere verilen ilk katı yiyeceklerden biridir.

Muzdaki sindirilmemiş lif, bağırsak aktivitesini düzenli tutar. Lif ve pektin, bağırsakların suyu emmesine yardımcı olur ve bu da düzenli bağırsak hareketlerine yardımcı olur. Bu, kabızlık veya ishale yardımcı olabilir .

Meyve ayrıca, iyi bakteriler tarafından fermente edildiğinde kalın bağırsaktaki probiyotik (iyi) bakteri sayısını artıran prebiyotikler içerir. Bu, vücudun besinleri emmesine yardımcı olur.

Tansiyon

Bu meyveler potasyum bakımından yüksek olduğu için yüksek tansiyonu düşürmede etkilidir. Bir çalışma, muzdaki bileşiklerin tansiyon ilaçları kadar etkili olduğunu gösterdi. Bir hafta boyunca günde iki muz yiyen hastaların kan basıncında yüzde on düşüş görüldü.

Ağırlık Azaltma

Bu meyvedeki diyet lifi sadece şeker hastalarının sağlıklı kan şekerini korumasına yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olabilir. Olgun muzlar kilo verme planlarına dahil edilebilirken, yeşil muzlar kilo vermeye yardımcı olabilecek ürünler yapmak için giderek daha fazla kullanılıyor. Muz unu, yeşil muz lapası veya pişmiş yeşil muz gibi ürünler üzerinde çalışılmış ve sağlığa birçok faydası gösterilmiştir.

Nörolojik Sağlık

Muzun fitokimyası, nörotoksinler olarak bilinen sinir dokusunu yok eden toksinlere karşı koruma sağlar. Alzheimer gibi nörolojik hastalıkların önlenmesine de yardımcı olabilirler. Muz, ruh halinizi yükseltmede, depresyonla mücadelede, PMS’de, uyanıklığı artırmada ve sinir sistemini sakinleştirmede önemli bir rol oynayabilir.

Evde Tedavi

Muz geleneksel olarak aşağıdakiler gibi çeşitli küçük rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılmıştır:

Mide bulantısı – muzlar, kan şekeri seviyelerini koruyarak sabah bulantılarını önlemeye yardımcı olabilir.

Akşamdan kalma – muzlu milkshake, midenizi yatıştırarak ve vücudunuzu nemlendirerek çifte görev yapar.

Yanıklar – bir bez bandajla kaplanmış muz püresi, küçük yanıklardan kaynaklanan ağrıyı hafifletir.

Muzun içi faydalı olan tek kısım değildir. Muz kabuğu ayrıca iyileştirici özelliklere sahiptir ve böcek ısırıklarını, siğilleri, zehirli sarmaşıkları ve çürükleri tedavi etmek için kullanılmıştır.

Başınıza gelen her şey için sihirli bir tedavi olmayabilirler, ancak araştırmalar her gün orta boy bir muz yemenin sağlığınızı birden fazla yönden iyileştirebileceğini gösteriyor.