Albert Einstein, 14 Mart 1879 yılında dünyaya geldi. Belki de yeni nesil gençlere bilinen bilim adamları kimler diye sorulsa, yarısından fazlasının aklına ilk gelecek kişi o olur. Çünkü, bilim alanında çığır açan buluşları, icatları ve teoremler, halen birçok icadın ortaya çıkmasında öncülük yapıyor. Bu durum zaten ona Nobel Fizik Ödülünü dahi aldırmıştı.

Almanya’nın ULM şehrinde dünyaya gelen Albert Einstein, aslında bir Yahudi ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi.İlk öğrenimini Münih’te tamamladıktan sonra lise eğitimini ve sonrasında yüksek öğrenimini İsviçre’de tamamlamıştır. İsviçre’de herşey yolunda iken, kendisi gibi bilimde çığır açan ve Planck sabitinin de mucidi olan Max Planck’ın kişisel ricası üzerine Almanya’ya tekrar döner. Fakat Nazi soykırımının olduğu bir dönemde Yahudilere yapılan muameleler, onun ABD’ye yerleşmesine neden oldu. Sonuç olarak hayatının geri kalanını ABD’de geçirdi.

Görecelik Kuramı ve Albert Einstein

Albert Einstein, görecelik kuramı ile bilinmekte ve ışık hızı kavramına da ilk defa fiziksel anlam kazandırmıştır. Uzay biliminin bugün ki hale gelmesinde çok büyük emeği vardır. 1955 yılında 76 yaşında ABD’de New Jersey’de vefat etti.

Albert Einstein’in 6 yaşına kadar konuşmayı daha sökemediği bilinmektedir. Otizmin bir çeşidi de yine onda mevcuttu. Ve yine söylenenlere göre o aslında epilepsi hastası biri idi. Yine de hem otizmli olması hem de epilepsi atakları geçirmesi, onun bir bilim adamı olmasının önüne geçemedi. O her zaman en iyisini sunmak için elinden geleni yaptı. Görecelik kavramı ile günümüzde Elon Musk’ın başında olduğu “Evren’in Yaratılışı” deneyinin de aslında baş kahramanı kendisidir. Ve onun sayesinde bugün birçok bilim adamı, bilime katkı sunabilmektedir. Hız ve zaman kavramlarını da birbirinden ayırmayı bilmiştir.

Ona göre hız ve zaman kavramları herkese göre değişkenlik göstermektedir. Bir zindanda olan kişi ile arkadaşları ile birlikte eğlenceli zaman geçiren birinin aynı saati paylaşmadığı üzerine birçok tez geliştirmiştir. Bununla birlikte, Tesla ve ampulün mucidi Edison ile de onların son dönemlerinde tanışmış ve önemli kazanımlar elde etmiştir. Halen kitaplarının birçoğunda Nikola Tesla’nın izlerine denk gelmek mümkün.

Günümüzde birçok bilim adamı, Nikola Tesla ve Albert Einstein’in bilime kazandırdığı kadar hiçbir bilim adamının kazandırmadığı düşüncesini paylaşmaktadırlar.