Evde çalışmanın avantajları vardır: rahat, düşük basınçlı bir ortam. Ancak evde ders çalışmanın zor olmasının birkaç sebebi vardır. Etrafta birçok dikkat dağıtıcı etken bulunabilir.

Evde, erteleme ve dikkatin dağılması, yapılması gerekenleri başarmanızı engelleyebilir. TV izlemek, kestirmek, sosyal medyada gezinmek veya diğer etkinlikler , sizi o ödev için çalışma veya ödevi tamamlama hedefinizden uzaklaştıran büyük üretkenlik katilleridir.

Neyse ki, daha üretken olmanıza yardımcı olacak birkaç numara var. Evde çalışırken odaklanmanıza ve başarınızı arttıracak 8 etkeni bu makalemde anlatacağım.

1. Aktif Bir Şekilde Çalışmak

 

Aktif çalışma, çalışma zamanından önce, sırasında ve sonrasında soru sormak kadar basittir. Bu, yalnızca çalışma oturumunuza yön vermenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda yolda kalmanıza ve bir sonraki çalışma oturumunuz için nasıl geliştireceğiniz konusunda düşünmenize yardımcı olur!

word image 232 1

Çalışmadan önce kendinize sormanız gereken sorular:

• Ne öğrenmek üzereyim?

• Bu konu hakkında zaten ne biliyorum?

Okurken kendinize sormanız gereken sorular:

• Bu bilgi daha büyük bir resme nasıl sığar?

• Az önce okuduğumu anlıyor muyum?

• Onu yorumlayabilir miyim?

• Yazmam gereken herhangi bir anahtar kelime veya fikir var mı? Bu kelimeler ve fikirler neden önemlidir?

Eğitimden sonra kendinize sormanız gereken sorular:

• Bu çalışma seansından ne çıkarabilirim?

Bir dahaki sefere neyi gözden geçirmem veya öğrenmem gerekiyor?

Bu soruları sorarak çalışmanızda büyük ölçüde yol katedebilirsiniz.

2)Uyku Düzeni

Her yaştan öğrenci her okul gecesi en az sekiz saat uyumalıdır. Beynin yenilenmesini ve gün boyunca öğrenilen tüm bilgileri işlemeye hazır olmasını sağlamanın en iyi yolu budur. Geç saatlere kadar uyumak cazip gelebilir, ancak yeterince dinlenmek daha faydalıdır.

Tam bir gece uykusu özellikle bir sınavdan önceki gece önemlidir – iyi bir gece uykusu sizi daha uyanık yapar ve sınav için hafızayı geliştirerek daha iyi test sonuçlarına yol açar.

3) Doğru Zamanda Çalışmak

Her öğrencinin kendi günlük iniş ve çıkışları vardır. Bazı insanlar gece kuşudur, bazıları ise sabahı tercih eder. Günün en üretken hissettiğiniz saatinden yararlanın ve beyin gücünüz zirvede değilken kendinizi çalışmaya zorlamaya çalışmayın. En uyanık olduğunuz anda çalışmaya çalışın, böylece çalıştığınız bilgiyi işleyebilir ve saklayabilirsiniz.

4) Kendinize Ait Bir Çalışma Alanı Belirleyin

İster mutfak masası, ister yatak odanızdaki çalışma masası olsun, belirlenmiş bir çalışma alanı olan bir çalışma alanı oluşturun. Yatağınızı uyumak için ayırmaya çalışın ve içinde ders çalışmaktan kaçının ve en önemlisi, çalışma alanınızı temiz ve düzenli tutun, böylece çalışmaya daha fazla zaman ayırabilirsiniz.

5) Beslenmeye Dikkat Etmek

Yemek yemeyi unutmayın! Vücudunuzun (ve beyninizin) formda kalmanıza yardımcı olması için yakıta ihtiyacı vardır. Ayrıca, mideniz guruldadığında odaklanmak zordur. Çalışırken sağlıklı atıştırmalıklar yiyin, ancak önceden hazırlandıklarından emin olun, böylece işinizden çok fazla zaman harcamazsınız. Daha fazla zaman, dikkatin dağılması için daha fazla fırsat demektir!

6) Günlük İşleri Halletmek

Kesintiyi veya bitmemiş bir yapılacaklar listesi tarafından dikkatinizin dağılmasını önlemek için çalışma oturumunuza başlamadan önce günlük işlerle ilgilenin. İşleri yoldan çıkarmak, eldeki göreve odaklanmayı çok daha kolaylaştırır. Ayrıca, tamamlanması gereken işleri yapmaktan korkmak yerine, çalışma süreniz bittiğinde rahatlamayı dört gözle bekleyebilirsiniz.

7) Zaman Çizelgesi (Program) Oluşturmak

Bir zaman çizelgesi (program) oluşturmak , zamanınızı düzenlemenize, molalarınızı planlamanıza yardımcı olur ve özellikle çalışılacak birden fazla konunuz olduğunda kullanışlıdır. Hatırlayabilmeniz ve sık sık başvurabilmeniz için programınızı bir yere yazın. Her gün ders çalışmak için harcadığınız zaman için makul sınırlar belirleyin ve çalışma seansınızı yönetilebilir zaman parçalarına bölün.

8) Zamanlayıcı (Süre) Tutmak

Zamanı takip etmeye yardımcı olması ve oluşturduğunuz zaman çizelgesine bağlı kaldığınızdan emin olmak için bir zamanlayıcı kullanın. Bir zamanlayıcı ayarlamak, elinizdeki göreve odaklanmanıza, zamanlayıcı kapanana kadar çalışmaya kararlı olmanıza ve ihtiyacınız olan tüm materyalleri kapsayacak şekilde yolda kalmanıza yardımcı olur. Her şeyden önce, mola sürenizi etkili ve suçluluktan uzak tutmanıza yardımcı olur.

Sonuç olarak, her ne kadar uygun görünse de, evde ders çalışmak zor olabilir; erteleme ve dikkat dağınıklığı kolayca olabilir. Ancak biraz planlama ve organizasyonla ders çalışmak için etkili (ve rahat) bir yer olabilir. Çalışma sürenizde odaklanmış ve daha verimli kalmanıza yardımcı olmak için evde çalışmak için bu taktiklerden bazılarını deneyin. Düzenli bir şekilde yaptığınız zaman sonuçlarını göreceksiniz.