Okul hayatınızı tamamladıktan sonra hayalinizdeki kariyere ulaşmak yaşamınız için en önemli dönüm noktalarından biri olabilir. Hatta, memnun olmadığınız için halihazırdaki mesleğinizi de değiştirmeyi planlıyor olabilirsiniz.

 

Her iki durumda da sonuca ulaşmak göz korkutucu olabilir. Fakat, planlı ve sabırlı bir şekilde hareket ettiğinizde bu durumun üstesinden gelebilirsiniz.

 

Hayalinizdeki mesleğe ulaşmak için öncelikle sahip olduğunuz bilgi ve becerilerin farkına varmalı ve yenilerini kazanmaya çalışmalısınız. Sonrasında aşağıdaki adımları takip ederek kendinize tatmin edici bir kariyer yolu açabilirsiniz.

 

1. Hoşlandığınız Aktiviteleri ve Hobilerinizi Belirleyin

 

Hayalinizdeki işe veya kariyere ulaşmanın en önemli adımı, yapmaktan hoşlandığınız aktivite ve hobileri tespit etmektir. Ne tür işler yapmaktan hoşlandığınızı ve hangi alanda ilerlemek istediğinizi bu yolla belirleyebilirsiniz.

 

Hayalinizdeki işi belirlemeye yardımcı olan en önemli ipuçlarından biri de tüm engellere rağmen yapmaktan hoşlandığınız bir aktiviteye odaklanmaktır. Hiç sıkılmadan her gün yapmaya devam ettiğiniz bir aktivite kariyer hedefiniz için belirleyici olabilir.

 

Bugüne kadar yapmaktan hoşlandığınız tüm aktivitelerin bir listesini yapmak akıllıca bir başlangıç olur. Örneğin, yazı yazmak, grafik tasarlamak, çizim yapmak veya ürün satmak gibi çeşitli konulara ilginiz olabilir.

 

Ayrıca, boş zamanlarınızda ilgilendiğiniz çeşitli hobilerinizin de bir listesini yapabilirsiniz. Örneğin, herhangi bir spor dalıyla ilgilenmek, fotoğraf çekmek veya seyahat etmek gibi çeşitli hobileriniz varsa, bu alanlarda bir kariyer planı yapabilirsiniz.

 

2. İdeallerinizi Gözden Geçirin

word image 166 1

 

İdealler, hayata bakış açınızı ve kariyer hedeflerinizi şekillendiren etkili faktörlerdir. İdealleriniz sayesinde, hayallerinize veya tutkulu olduğunuz aktivitelere kolayca odaklanabilirsiniz.

 

Hayalinizdeki kariyere ulaşmak için ideallerinizi mutlaka gözden geçirmelisiniz. Böylece, birlikte yaşadığınız topluma ve dünyaya katmak istediğiniz değerlerin farkına varabilirsiniz.

 

İdealler, aynı zamanda önceliklerinizi belirlemeye de yardımcı olur. Örneğin, toplumda eksikliğini fark ettiğiniz bir alanda ideallerinize uygun olarak bir kariyer planı yapabilirsiniz.

 

3. Kariyer Hedeflerinizi Yazılı Hale Getirin

 

Kariyer hedeflerinizi yazılı hale getirmek oldukça pratik ve etkili bir yöntemdir. Bu sayede, hayalinizdeki kariyere veya mesleğe daha kolay ulaşmanız mümkündür.

 

Kariyer hedeflerinizi yazarak bulunduğunuz durumun ve geleceğe dair hayallerinizin farkına varabilirsiniz. Bunun sonucunda ise tutkulu olduğunuz bir alanda kariyer planı yapmak daha kolay hale gelir.

 

Kariyer hedeflerinizi yazmanın bir diğer faydası ise odaklanmanıza yardımcı olmasıdır. Bu yöntemle, çeşitli kariyer seçenekleri arasından sizin için en uygun olanı tespit etmeniz kolaylaşır.

 

4. Gerekli Bilgi Ve Becerileri Edinin

 

Hayalinizdeki kariyer için gerekli bilgi ve becerilerin bir kısmına sahip olabilirsiniz. Fakat, amacınıza ulaşmak için yeterli donanımı kazanmanın yollarını aramalısınız.

 

Hedeflediğiniz kariyere ve işe ulaşmanın en kestirme yolu ilgilendiğiniz alan hakkında gerekli eğitimlere sahip olmaktır. Dolayısıyla, amacınıza yönelik bir lisans programına kaydolmak, yüz yüze veya online eğitimler almak için planlar yapabilirsiniz.

 

Örneğin, uluslararası ticaret alanında kariyer yapmak istediğiniz varsayalım. O zaman, bu alanla ilgili bir lisans programını tamamlamayı ve ihtiyaç duyulan eğitimlere katılmayı planlayabilirsiniz.

 

Çoğu kişi için öncelikli olmasa da yeni bir dil öğrenmek, birçok kariyerde ilerlemek için olmazsa olmaz becerilerden biridir. Farklı bir dil bilmek hayalinizdeki kariyere daha kolay ulaşmanıza ve tercih edilen bir çalışan olmanıza yardımcı olur.

 

5. Bir Mentörden Destek Alın

 

Kariyer hayalinizle ilgili adım atarken bilgi sahibi kişilere mutlaka danışmalısınız. Fikir aldığınız bu kişilerin, sizin yöneldiğiniz alanda daha önce çalışmış ve başarılı olmuş kişiler olması çok önemlidir.

 

Hayalinizdeki işi şu an yapan kişiler arasından kendinize bir mentör bulmak akıllıca bir yöntemdir. Mentörünüzün desteğiyle hedeflediğiniz kariyere ulaşmak ve o alanda başarılı olmak için atmanız gereken doğru adımları belirleyebilirsiniz.

 

6. Gönüllü Çalışma veya Staj Fırsatlarını Değerlendirin

 

Hayalinizdeki kariyere ulaşmak için belli bir süre gönüllü çalışmayı deneyimleyebilirsiniz. Bu sayede hedeflediğiniz kariyerle ilgili pek çok bilgi edinebilirsiniz.

 

Gönüllü çalışmalar ve stajlar vasıtasıyla uzman kişilerin bilgi ve tecrübelerinden yararlanmak doğru bir kariyer seçimi açısından oldukça faydalıdır. Ayrıca, bu faaliyetler sayesinde birçok kişiyle bağlantı kurma fırsatı yakalayabilirsiniz.

 

Staj yaptığınız işletmede başarılı bir çalışan olmak belki de hedeflediğiniz kariyer için bir başlangıç olabilir. Patronunuzun ya da diğer yöneticilerin dikkatini çekmek, aynı firmada veya aynı sektörde işe başlamanızı sağlayabilir.

 

7. İş Görüşmelerinde Tutkunuzu Ön Plana Çıkarın

 

Ramamlamaniz gereken son aşama genelde iş görüşmesidir. Bu görüşmede, iş için uygun birisi olduğunu ispatlamanız gerekir.

 

İş görüşmesinde başarılı olmak için tutkunuzu ortaya koymanız oldukça etkili olur. Ayrıca, karşınızdaki kişi veya kişilerin yeteneklerinizi veya uzmanlık alanlarınızı yeterli bulması da istediğiniz sonuca ulaşmanıza katkı sağlar.

 

Sonuç olarak, hayalinizdeki kariyere ulaşmak biraz zaman ve sabır gerektirebilir. Ancak, yeteneklerinize inanarak ve doğru adımları takip ederek sonunda hedefinize ulaşabilirsiniz.