Sütün faydalarını günlük öğünlerde hep duyarız. Piyasadaki çok çeşitli süt ürünleri ile vücudun ihtiyaçlarına yönelik birçok süt seçeneğimiz var. Peki sütün bize faydalarını gerçekten biliyor muyuz?

Aşağıdaki makalede, sütün gerçekten şaşırtıcı 7 faydasını öğreneceksiniz.

1. Dengeli Beslenmenin Tamamlayıcısı

Dengeli bir diyet karbonhidrat, protein, yağ ve vitamin gibi besin kaynaklarını belirli oranlarda içerir. Bununla birlikte, günlük diyetimizi tamamlamak için başka yiyeceklere ihtiyacımız var.

Süt, vücut için gerekli tüm besin maddelerini içerdiğinden tam bir gıda olarak sınıflandırılır. Günlük bir öğünle birlikte süt, sağlıklı büyüme için dengeli bir beslenmeyi tamamlayabilir.

2. Vitaminler ve Mineraller Açısından Zengin

Kemikleri ve dişleri güçlendirmek için sütün gerekli olduğu yaygın bir bilgidir.

Bunun nedeni , sütteki kalsiyumun kemiklere emilim için gerekli olmasıdır. Ancak yaş 30’a çıktıkça kişinin vücudundaki kalsiyum emilimi azalacaktır.

Süt ayrıca yaşlanma sırasında kemik kütlesini artırmak ve kemik kütlesi kaybını azaltmak için D vitamini içerir.

Potasyum , magnezyum ve hatta kalsiyum gibi mineraller sağlıklı kan basıncının korunmasına yardımcı olabilir.

Demir , kırmızı kan hücrelerinin üretimine yardımcı olur ve kansızlığı önler.

Ayrıca süt ayrıca A , D, K vitaminleri ve birkaç B vitamini grubu (riboflavin, niasin, B6 vitamini, B12 vitamini) içerir.

3. Çocuklara Verilen, Yetişkinlerin İhtiyacı

Sütün faydaları yeni doğan bebekler tarafından hissedilmeye başlandı. Anne sütünün bebekler için en iyi besin olduğuna şaşmamalı.

Çocuklar büyüdükçe, sütten sağlanan kalsiyum, inek sütü bazlı formüller gibi çeşitli kaynaklardan gelir.

Bu, yedi ila üç yaş arasındaki çocuklara günde 700 mg kalsiyum veya günde süt grubunda yaklaşık iki porsiyon yiyecek almalarını öneren Besin Alımı kılavuzları ile uyumludur.

Yeterli kalsiyum alımı çocuklarda kemik ve dişlerin gelişimi için önemlidir. Kalsiyum eksikliği hipokalsemi gibi hastalıklara neden olur .

Kalsiyum miktarı yaşla birlikte azaldığından, günde en az 100 mg kalsiyum almak için günlük süt içmemiz de teşvik edilir.

D vitamini alımıyla desteklenen kalsiyum alımı, kemik kütlesi yoğunluğunu artırabilir ve osteoporoz sorununu azaltabilir.

word image 229 1

4. Kilo Vermek İçin

Bunlar muhtemelen daha önce duyduğunuz sütün faydalarının ipuçlarıdır.

Aslında süt sanıldığı kadar şişmanlatıcı değildir. Bunun nedeni, sütün tok hissetmenizi sağlayan protein açısından zengin olmasıdır.

Yağsız süt, kilo vermek istiyorsanız içmeniz için iyi bir süttür. Bunun nedeni, yağsız sütün %0,15 yağ içeriği içerecek şekilde yağından arındırılmış olmasıdır.

5. Stresi Azaltmak

Günlük işlerden bıktınız mı? Ofis stresi? Mola verin ve bir bardak taze sütün tadını çıkarın.

Sütte birçok vitamin ve mineral bulunduğundan, süt gergin kasları rahatlatmaya yardımcı olabilir.

6. Mide Yanmasını Giderir

Mide ekşimesi genellikle pH (asidik) içeriği düşük olan çok fazla gıda tükettiğimizde ortaya çıkar.

Kolay bir yol, bir bardak süt içmektir. Sütün soğuk hissi ve viskozitesi, mide ekşimesini önlemek için yemek borusunu ve mideyi sarabilir.

Süt mükemmel bir anti-asittir. Mide ekşimesi sırasında bir bardak süt içmek yemek borusunu iltihaplanmadan sakinleştirebilir. Süt içmek mide ülserlerini ve diğer mide problemlerini önleyecektir.

7. Kasları Güçlendirin

Fit olmak isteyenlere müjde! Sütün yeni kas hücrelerinin büyümesine yardımcı olduğu söylenir.

Vücut geliştiriciler ve spor salonuna gidenler genellikle egzersizden sonra süt içerler. Sütün yüksek protein içeriği, kas hücrelerinin büyümesi için gerekli besinleri sağlar, kas ağrısını önler ve egzersiz sırasında kaybedilen sıvıları yerine koyar.

Gerçek şu ki, sütün içerdiği besinler, yetişkinlerin yanı sıra çocuklar için de yeteneği ve sağlığı güçlendirecektir.