Milyarderlerin ve dahilerin çoğunun ortak noktasının ne olduğunu hiç merak ettiniz mi? Bill Gates, Elon Musk, Jeff Bezos ve diğer birçok milyarder, kendi şirketlerini sıfırdan günümüze kurmak için gece gündüz çok çalıştılar. Onlar herkese ilham kaynağı oldu.

Peki onları sıra dışı yapan özel şey nedir? Times of India’dan bildirildiğine göre, herkesin hayalleri vardır. Hayal gücümüz normal senaryonun ötesine geçer. İnsan zihni tek bir şeye odaklanmaz, bu nedenle hepimiz gerçekten sevdiğimiz ve uzun vadede bize fayda sağlayacak bir şey arayarak farklı alanlara yönelme eğilimindeyiz. Birçok konuda iyi olsanız bile, aynı anda tüm yönlere odaklanmak konsantre olma ve üretken olma yeteneğinizi azaltır.

Her şeyi hayal etmek yerine, özellikle ilgilendiğiniz, ulaşmak istediğiniz büyük bir hayal seçin. Bunu aklınıza koyun, çalışın ve mümkün olduğunca takip edin.

Zengin Olmanın Sırrı!

Başarılı ve zengin olma hedefinize ulaşmak için çok çalışmalısınız. Yukarıda bahsedildiği gibi, çoğu milyarder tüm çabalarını, enerjilerini ve kaynaklarını tek bir şirkette toplayarak her zamankinden daha büyük hale getirdiler. Benzer şekilde, uzmanlığınıza odaklanmak için tüm terinizi ve kanınızı dökerseniz, büyüklüğe de ulaşabilirsiniz.

1.Değer Kaybeden Şeylere Para Harcamayın

İnsanların en çok harcadığı en büyük amortismana tabi varlık araçlardır. Neredeyse altı haneye mal olacak, güzel markalı ve tamamen dolu lüks bir araç satın almak cazip geliyor. Ancak, para daha iyi yatırılacak ve size bu yatırımın geri dönüşünü sağlayacaktır.

2. Asla Kazandığınızdan Daha Fazla Para Harcamayın

İhtiyacınız olmayan “eşyalara” para harcamak doğru değildir. Ancak kazandığınızdan daha fazla para harcarsanız, borç birikecektir.

word image 230 1

3. Finansal Eğitime Yatırım Yapın

Kendinize yatırım yaptığınızda ve paranızı yönetmeyi öğrendiğinizde, öğrendiklerinizi uyguladığınız sürece o yatırımın getirisi ölçülemez. Paranızı daha iyi yönetmek için öğrendiğiniz finansal becerileri kullandıkça, gelecek yıllarda yüksek bir yatırım getirisi olacaktır.

4. Yatırım Yapın Ve Net Değerinizi Takip Edin

Net değerinizi takip etmek, servetinizi ölçmenin en iyi yoludur. Net değeriniz = tüm varlıklarınız (sahip olduğunuz).

Net değeriniz ne kadar yüksekse, o kadar zenginsiniz. Servetiniz, yatırımlar gibi sahip olduğunuz varlıklarda, kiralık mülkler gibi varlıklarda ve sahip olduğunuz ve uzun süredir değeri olan her şeyde yatar.

5. Ayağını Yorganına Göre Uzat

Paranızı nasıl harcadığınız, ne kadar zengin olacağınızı belirleyecektir. En zengin insanlar arasındaki kırmızı iplerden biri, bu konuda gösterişli olmamalarıdır. İnanılmaz miktarda paraları var ama çoğu zaman en pahalı yolcu gemisinde tatil yaparken, gösterişli kıyafetler giyerken veya aşırı bir yaşam tarzı yaşıyorken görülmezler. Warren Buffet’ın yaşam tarzına iyi bakın.

6. Başarı İçin Bir Plan Yapın

Şimdiye kadar bir plana sahip olmak, hepsinin en önemli sırrıdır. Plansız bir hedef sadece bir dilektir, bu nedenle finansal hedeflerinize ulaşmak için yatırımlarınızı planlamanız gerekir. Hedeflerinizi planlarken, sonuçlarınızı hedeflerinize göre ölçmek ve kendiniz için sorumluluk almak daha kolay. Bir plana sahip olmak, hedeflerinizi eyleme geçirilebilir hale getirir.