Organik pirincin bilmeniz gereken, bazıları enerji sağlayan, bağırsak hareketlerini düzenleyen ve iyileştiren, kan şekeri seviyelerini stabilize eden ve yaşlanma sürecini engelleyen pek çok faydası vardır. Organik pirincin birçok faydasından bilmeniz gereken dokuz tanesini burada bulabilirsiniz.

1. Enerji sağlar

Organik pirinç bol miktarda karbonhidrat içerir, vücudun metabolizması için yakıt görevi görür ve normal beyin fonksiyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Vücut tarafından metabolize edilen karbonhidratlar, fonksiyonel ve faydalı enerjiye dönüşecektir. Pirinçte bulunan vitaminler, mineraller ve organik bileşenler vücuttaki enerjiyi arttırır.

2. Obeziteyi önler

Pirinç, yağ, kolesterol veya zararlı sodyum içermediği için sağlık için çok faydalıdır. Genel olarak, pirinç dengeli bir diyetin ayrılmaz bir parçasıdır. Organik pirinçteki düşük yağ, kolesterol ve sodyum seviyeleri obeziteyi azaltmaya yardımcı olacaktır.

3. Kan basıncı

Pirinç, sodyumda düşüktür, bu nedenle hipertansiyonu olanlar için en iyi yiyeceklerden biri olarak kabul edilir. Sodyum, kan damarlarının ve atardamarların daralmasına neden olarak, kan basıncı yükseldiğinde kardiyovasküler sistem üzerindeki basıncı ve gerilimi artırabilir. Ek olarak, sodyum ateroskleroz, kalp krizi ve felç gibi durumları da etkiler.

word image 199 1

4. Kanseri önler

Birçok araştırmacı, organik pirincin vücudu çeşitli kanser türlerinden korumak için yararlı olan çözünmeyen lif açısından zengin olduğuna inanmıştır. Lif, kolorektal ve kolon kanserine karşı savunma için faydalıdır.

Organik pirinç, lifin yanı sıra, kansere neden olan serbest radikalleri vücuttan atmak için antioksidanları uyaran çeşitli fenolik ve flavonoid bileşiklerle birlikte C vitamini, A vitamini açısından da zengindir.

5. Cilt bakımı

Tıp uzmanları, pirinç tozunun cilt hastalıklarını tedavi etmek için topikal olarak uygulanabileceğini söylüyor. Hindistan’da bir bölge, iltihaplı cilt yüzeylerini soğutmak için etkili bir merhem olarak pirinç suyunu kullanır.

Organik pirinçte bulunan fenolik bileşikler, iltihaplanmayı önleyici özelliklere sahiptir ve bu da onları tahrişi ve kızarıklığı azaltmak için harika kılar. İster topikal olarak tüketilsin ister uygulansın pirinç suyu, kırışıklıkların görünümü ve erken yaşlanma belirtileri gibi bir dizi cilt rahatsızlığını hafifletme eğilimindedir.

6. Alzheimer hastalığını önler

Organik pirinç, büyümeyi ve nörotransmitter aktivitesini uyaran besinler açısından yüksektir ve bu da Alzheimer hastalığını bir dereceye kadar önlemeye yardımcı olur. Çeşitli pirinç türlerinin beyinde serbest radikallerin ve bunama ve Alzheimer hastalığına neden olabilen diğer zararlı toksinlerin etkilerini engelleyebilen nöroprotektif enzimleri uyardığı gösterilmiştir.

7. Sindirim

Üç aylık pirinç kabuğu idrar söktürücü özelliklere sahip olduğundan, pirinç kabuğu dizanteri tedavisinde etkili bir ilaç olarak kabul edilir. Çinliler, organik pirincin iştahı artırabileceğine, mide ağrısını iyileştirebileceğine ve tüm sindirim sorunlarını azaltabileceğine inanıyor.

Organik pirinç kilo vermeye yardımcı olur, çünkü çıkan idrarın yaklaşık yüzde dördü vücut yağından oluşur. Ek olarak, organik pirinç vücuttan ürik asit gibi toksinleri de uzaklaştırabilir.

8. Metabolizmayı arttırır

Pirinç, niasin, D vitaminı, kalsıyum, lif, demir, tiamın ve de riboflavin gibi mükemmel bir vitamin ve de mineral kaynağıdır. Bu vitaminler, vücudun metabolizması, bağışıklık sistemi sağlığı ve organ sistemlerinin genel işlevi için temel oluşturur çünkü vücuttaki birçok aktivite için vitaminlere ihtiyaç vardır.

9. Kardiyovasküler sağlığı iyileştirin

Pirinç kepeği yağının vücuttakı kolesterol seviyelerinı düşürerek kardiyovasküler gücü artıran antioksidan özelliklere sahip olduğu bilinmektedir. Organik pirinç, bu konuda kesinlikle normal beyaz pirinçten çok daha iyidir, çünkü daha fazla besin içerir.