Günümüzde çok kullanılmaya başlanan doğal olarak üretilen sabunlardan biri de papatya özlü sabun. Kullanımı sırasında etrafa yaymış olduğu hoş kokusu ile cazip hale geldi. Bu özellik sayesinde kadınlar tarafından vazgeçilmez kişisel bakım ürünleri arasında yer alır. Papatya özlü sabun kullanıldıktan sonra o muhteşem kokusu uzun süre kalarak ciltte kalıcı bir etki bırakmaktadır. Düzenli ve devamlı kullanılması durumunda gerek ciltte gerekse saçlarda büyük yararlar sağlamaktadır.

Bitkisel sabun olma özelliğini taşır. Genel olarak banyo sabunu olarak kullanılır. Sabunun yaymış olduğu koku uzun süre vücuttan gitmez. Artık insanlar kimyasal ürünlerden elde edilen sabunlardan vazgeçip doğal olarak üretilen bitkisel sabunlara yöneldi. Bu nedenle de papatya özlü sabun popüler hale geldi. Peki papatya özlü sabunun faydaları nelerdir? Bu sorunun cevabı bu yazımızda.

Papatya Özlü Sabunun Yararları

Papatya özlü sabunun içeriğinde hiçbir kimyasal madde bulunmadığı için cilt ve saç sağlığı bakımından çok faydası bulunur. % 100 bitkisel ve organik olması nedeniyle Çok faydalı olan bu sabun, ancak doğru ve düzenli bir şekilde kullanılması sonucu fayda sağlar. Bu sabunun faydaları şunlardır.

Cilde Faydaları: Cilde birçok faydalar sağlayan papatya özlü sabun, günümüzde çok yaşanan ve ciltte bulunan mantara karşı çok etkili olmaktadır. Düzenli kullanılmasıyla ellere de faydalar sağlamaktadır. Uzun süre kullanılması sonucu daha yumuşak bir cilt ortaya çıkar. Cildin devamlı nemli kalmasına yardımcı olur. Cilt bakımı için en çok tercih edilen sabunlardan biridir. Bitkisel sabun olma özelliğini taşıdığı için cildin nemli kalmasını sağlayarak cildin rahat ve dinlenmiş olmasını sağlar. Diğer yandan gözaltında bulunan gözaltı torbalarına ve şişkinliklere de iyi gelir. Ciltte meydana gelen kızarıklık, kaşıntı, çatlak gibi cilt sorunlarını tamamen ortadan kaldırır.

word image 227 1

Papatya özlü sabun, cilt lekelerinin ve kararmalarında giderilmesinde etkilidir. Cilt üzerinde büyük yararlar sağlamaktadır. Ellerde ortaya çıkan kaşıntılar ve çatlaklara karşı da etkili olmaktadır. Gözaltı torbalarına da iyi gelmektedir. Cildin nemli kalmasını sağlar. Bitkisel sabunlar içerisinde en hoş kokuyu vermektedir. Düzenli ve uzun süre kullanılması durumunda ciltte meydana gelen bütün sorunların ortadan kalkmasını sağlar.

Saça Faydaları: Papatya özlü sabunun cilde olan faydaları yanında, saçlara da çok faydalı olmaktadır. Saçlara canlılık ve parlaklık kazandırır. Doğal olan bu sabun saçların hacimli ve dolgun olmasını sağlar. Diğer yandan derinlemesine temizlik yaparak dökülen saçların yerine yenisinin gelmesini sağlar. Saç derisi rahat nefes almaya başlar. Ciltte olduğu yararları yanında saçlara da yararları oldukça fazladır. Doğal parlaklık verir. Saçların dinlenmesine etkilidir. Saçlar dalgalı bir hal alır ve doğal görünüm sağlar. Saçlarda ortaya çıkan kepeğinde yok edilmesine katkı sağlar. Saç kökleri beslenerek saçların gür çıkmasına neden olur.

Papatya Özlü Sabunun Kullanımı

Papatya sabunun faydalarını görmek için kullanıma çok dikkat edilmesi gerekir. Sabunun saça etkili olması için saçların ilk önce ıslatılması ve daha sonra sabunu sürüp iyice köpürtülmüş olması gerekir. Saçların diplerine iyice yedirilmesi gerekir ve 2 dakika kadar iyice durulayınız. Cilde uygulama yapılması durumunda iyice köpürtülüp bir dakika kadar bekleyin ve sonra ılık su ile durulayınız. Uzun süre kullanılması ile yararlarını göreceksiniz.

Papatya Özlü Sabunun Yan Etkileri

Tamamen doğal ve bitkisel olarak üretildiği için hiçbir yan etkisi yoktur. Fakat bitkisel alerji sorunları olan kişilerin kullanması nedeniyle bazı yan etkiler meydana gelebilir. Sabunu kullanmadan önce alerjik testi yaptırmak doğru olur.