Mükemmeliyetçilik, herhangi bir konuda en iyisinin olmasını istemektir. Bazı faydalı yanları olsa da bu düşünce uzun vadede pek çok olumsuz sonuca yol açabilir.

 

Mükemmeliyetçi bir kişiliğe sahip olmanız önemli başarılara sahip olmanızı sağlayabilir. Fakat, mükemmeliyetçilik özgüven eksikliği ve başarısız ilişkiler gibi olumsuz sonuçlara yol açabilir.

 

Mükemmeliyetçi olmak yerine elinizden gelenin en iyisini yapmayı tercih etmelisiniz. Herhangi bir konuda en iyisinden ziyade yeterli çabayı göstermek çok daha doğrudur.

 

Mükemmeliyetçi Düşünce ve Davranışlardan Kurtulmanın Yolları

 

Mükemmeliyetçilik hayallerinizin önündeki en önemli engellerden biridir. Bu düşünce belirlediğiniz hedefleri zamanında gerçekleştirmenizi ve hayallerinize ulaşmanızı engeller.

 

Gerçekten başarılı olmak istiyorsanız mükemmeliyetçi düşünce ve davranışlardan kurtulmanız gerekir. Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak bu konuda önemli bir mesafe katedebilirsiniz.

 

1. Hata Yapabileceğinizi Kabullenin

 

Mükemmeliyetçilikten kurtulmanın ilk adımı hata yapabileceğinizin farkına varmaktır. Bu nedenle geçmiş hatalarınız için kendinizi affetmek iyi bir başlangıçtır.

 

Herkesin güçlü ve zayıf yönleri mutlaka vardır. Bu durumun farkına varmalı ve zaman zaman hatalar yapabileceğinizi unutmamalısınız.

 

Mükemmeliyetçilikten kaçınmak gelişmeye kapalı olmak anlamına gelmez. Her zaman yeni bilgiler öğrenerek kendinizi geliştirebilirsiniz.

word image 270 1

 

2. Sonuca Odaklanın

 

Herhangi bir görevi yerine getirirken asıl amacınıza odaklanmanız gerekir. Amacınız mükemmel bir iş yapmak yerine sonuca ulaşmak olmalıdır.

 

Mükemmeliyetçilik zamanla erteleme alışkanlığını ortaya çıkarabilir. Bu durumda işleri tamamlamanız ve sonuca ulaşmanız çoğu zaman imkansız hale gelir.

 

Mükemmeliyetçi olmak yerine net ve ulaşılabilir hedefler belirlemek daha doğrudur. Ayrıca, hedeflerinizi yönetilebilir küçük bölümlere ayırmak sonuca odaklanmanıza yardımcı olur.

 

3. Eksikliklerinizin Farkına Varın

 

Hiç kimse mükemmel değildir. Bu yüzden eksikliklerinizin farkına varmak çok önemlidir.

 

Eksikliklerinizi tespit ederek bir dahaki sefere daha iyi bir iş çıkarabilirsiniz. Ayrıca, hatalar yaparak doğru sonuçlara ulaşmak oldukça değerlidir.

 

4. Kendi Doğrularınıza İnanın

 

Herhangi bir konuda çoğu zaman tek doğru yoktur. Bu yüzden herkesin kendi inandığı doğrular farklı olabilir.

 

Herkesin kendi doğrularına inandığı için sizi çeşitli konularda eleştirebilir ya da bazı beklentilere sahip olabilirler. Ancak, bu durumun sizin üretkenliğinizi engellemesine izin vermemelisiniz.

 

Başkalarının olumsuz eleştirilerini dikkate almak ister istemez mükemmeliyetçi davranmanıza neden olur. Böylece, başkalarının düşüncelerine göre hareket etmeye başlayabilirsiniz. Bunun yerine kendi fikirlerinizi ön planda tutmalı ve yalnızca kendinizi rakip olarak görmelisiniz.

 

5. Beklemek Yerine Harekete Geçin

 

Hedeflerinizi gerçekleştirmek için mutlaka belirli bir plana sahip olmanız gerekir. Ancak, bu planlama sürecini olabildiğince kısa tutmalısınız.

 

Çok fazla planlama yapmak ve her zaman mükemmel sonuca odaklanmak zamanla motivasyonunuzun düşmesine yol açar. Bu yüzden her şeyin tam olmasını beklemek yerine bir an önce harekete geçmelisiniz.

 

İlk denemenizde istediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Fakat, bu süreçte yeni bilgiler edinmek ve önünüze çıkan engellileri aşmak sonuca daha etkili adımlarla ulaşmanıza yardımcı olur.

 

6. Görevleriniz İçin Bir Bitiş Zamanı Belirleyin

 

Herhangi bir görevi tamamlamak için öncesinde bir bitiş tarihi belirlemelisiniz. Bu sayede, sonuca daha iyi odaklanabilir ve küçük ayrıntılara takılmazsınız.

 

Görevler esnasında küçük ayrıntılara takılmak mükemmeliyetçi davranışların en belirgin özellikleri arasında yer alır. Bunun yerine her bir görev için belirli bir bitiş tarihi belirlemek ve çok fazla oyalanmadan sonuca ulaşmak daha doğrudur.

 

7. Gerekirse Tıbbi Destek Alın

 

Aşırı derecede mükemmeliyetçi olan bazı kişilerde çeşitli psikolojik problemler ortaya çıkabilir. Bu problemler arasında yetersizlik duygusu, kaygı bozukluğu ve OKB, yer alabilir.

 

Mükemmeliyetçilik, aynı zamanda yaptığınız işten keyif almanızı da engelleyen bir duygudur. Hiçbir şeyin tam olmadığı hissi sizi sürekli rahatsız eder. Dolayısıyla yaptığınız işlerden dolayı tatmin olmakta güçlük yaşayabilirsiniz.

 

Mükemmeliyetçiliğin başarınızı ve hayallerinize ulaşmanızı engelleyen olumsuz bir tutum olduğunu unutmamalısınız. Mükemmeliyetçi düşünce ve davranışlardan kurtulmak sizi sonuca daha hızlı ulaştıracaktır.